Paslanmaz Köşebent

ÖlçüKalınlık
mm3 (mm)4 (mm)5 (mm)6 (mm)7 (mm)8 (mm)10 (mm)
20×20
25×251,12
30×301,36
40×4018132,42
50×5022843,77
60×605,42
70×707,38
80×809,66
100×10015

Kendine özgü şekli ile dikkat çeken paslanmaz köşebent ürünleri, farklı sektörlerde kendine kullanım alanı bulmaktadır. Halk arasında köşebent olarak da adlandırılan bu ürünler, içi dolu paslanmaz çeliğin doksan derece bükülmesi ile imal edilir. Kaliteli bir malzeme olan paslanmaz köşebentler, hurda çeliklerden üretilmesiyle de oldukça kullanışlıdır. Büyük ölçüde geri dönüştürülebilir niteliği sayesinde paslanmaz çelikler, kullanım ömürlerini tamamladıktan sonra eritilip söz konusu şekilde şekil verilerek köşebent haline getirilebilir.

Sektörüne göre lama olarak da kullanılan paslanmaz çelik köşebent üretiminde hurda çelikler eritilir. Daha sonra lama haline getirilen bu malzeme, özel makineler ve ekipmanlar kullanılarak istenen ölçüler doğrultusunda bükülerek son formuna kavuşur. Her paslanmaz köşebent üzerinde genellikle belirli standartlar halinde ölçüler mevcuttur. Fakat kullanım amacına göre paslanmaz köşebentlerin de farklı boyutlarda imale edilebilme imkanı bulunur. Adından da anlaşılacağı üzere paslanma yapmayan ve korozyona karşı yüksek direnç özelliğine sahip materyallerden üretilir.

Paslanmaz Köşebent Nedir?

Hurda çelikten üretilen paslanmaz köşebentler, farklı kalite düzeylerine sahip olması sebebi ile her ihtiyaca yönelik maksimum verim sağlayabilir. Bu ürünlerin imalatında kullanılan paslanmaz çelik kaliteleri de tüm dünyada bilinen bazı rakamlar ile ifade edilir. Bu rakamlar yani standartlar, paslanmaz köşebent ürünlerinin uzun süreli kullanımına ve masrafsız kullanım avantajı sunmasına yardımcı olur. Ülkemizde çeşitli sektörlerde en çok tercih edilen paslanmaz çelik kalitesi, 316 paslanmaz çelik olarak öne çıkar.

İşte bu kalitede hurda malzemeden eritilerek imal edilen bileşim, paslanmaz köşebent haline getirilir. Farklı sektörlerde kullanım alanına sahip olan bu ürünler, içi dolu paslanmaz çeliğin 90 derece bükülmesiyle şekillendirilir. Bu malzemelerin korozyon direncinin yüksek olması dışında aynı zamanda yapısal olarak dayanıklı formu sayesinde tercih edildiği görülür. Günümüzde çok sayıda sektörde ihtiyaçlara uygun ebatlarda paslanmaz köşebent ürünlerine rastlamak mümkündür. Dolayısıyla paslanmaz köşebent ölçüleri belirli bir standartlara bağlı kalarak ihtiyaçlara göre değişiklik gösterebilir.

Paslanmaz Köşebent Çeşitleri Nelerdir?

Paslanmaz dolu malzeme kategorisinde yer alan paslanmaz köşebentler, 90 derece açıyla bükülmüş ürünlerdir. Bu yüzden pek çok farklı sektörde kendine kullanım imkanı bulabilir. Üretim sürecinde paslanmaz lamalara benzer süreçlerden geçen bu malzemeler, istenilen kalitede hurda ve ham madde ark ocaklarında eritilerek hazırlanır. Döküm aşaması sonrasında çeşitli ebatlarda olan kütükler köşebendi oluşturabilmek için farklı kalıplardan geçirilir. En çok tercih edilen paslanmaz köşebent türleri başlıca 2 çeşittir. Bunlar;

 • Eşit açılı paslanmaz köşebentler
 • L biçimli paslanmaz köşebentler

Bunlardan ilki yani her iki tarafı da eşit ölçüde olan köşebendi modellerinin eşit açılı olduğu bilinir. Eşit açılı bu ürünler genellikle 20’ye 20 ölçüleri ile 250’ye 250 ölçüleri değerinde üretilmektedir. Birinci sınıf kalitedeki hurda malzemeden ya da hammadde kullanılarak imalatı yapılabilir. Bir diğer çeşit olan L biçimli paslanmaz köşebentlerinde de adından anlaşılacağı üzere köşebentlerinin biri diğerinden daha uzundur ve L harfinin formunu alır. Ancak Türkiye pazarında L tipi köşebentlerine fazla talep olmaması sebebi ile bu kaliteli ve kullanışlı ürünlerin imalatı oldukça sınırlı sayıda kalmaktadır.

Paslanmaz Köşebent Nerelerde Kullanılır?

En kaliteli malzemeden uzun ömürlü olması için üretilen paslanmaz köşebentlerinin geniş bir kullanım alanı bulunur. Özellikle spesifik bir alan belirtmek ya da sınırlama yapmak mümkün değildir. Çünkü bu malzemeler gelişim göstererek daha farklı alanlarda da kendine kullanım alanı yaratabilir. Fakat günümüzde köşebendi ihtiyaçlarının sık bir şekilde gündeme geldiği bazı sektörler bulunur. Kaliteli paslanmaz köşebent kullanım alanlarından bazıları şunlardır:

 • Makine İmalat Sanayi
 • Gemi İnşa Sanayi
 • Gıda Endüstrisi
 • Mobilya Endüstrisi
 • Otomotiv Parça Endüstrisi
 • Kimya Sanayi

Görüldüğü üzere pek çok farklı alanda paslanmaz köşebent kullanımı olduğu sabittir. Uzun süre boyunca paslanmadan ve korozyona karşı yüksek dirençli olarak kullanılabilen bu ürünlerin farklı ebatlarda imal edilen çeşitleri bulunur. Uzun yıllar boyunca herhangi bir şekilde deformasyona uğramadan ve masraf yaşamadan kullanabilmek için paslanmaz köşebentler tercih edilir.

Paslanmaz Köşebent Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İhtiyaçlara uygun koşullarda paslanmaz köşebent seçerken dikkat edilmesi gereken bazı faktörler bulunur. Bu faktörlere yeterince dikkat edilmemesi halinde paslanmaz köşebent ürünlerinden beklenen verimin elde edilmemesine ve masraflara yol açabilir. Satın alınacak olan paslanmaz köşebentlerin kullanım alanlarının mutlaka göz önünde bulundurulması ve bu alanlara uygun tasarımlarda modellerin tercih edilmesi çok önemlidir. Bunun dışında paslanmaz köşebent satın alırken dikkat edilmesi gereken hususlardan bazıları şunlardır:

 • Kullanım alanına en uygun koşullarda paslanmaz köşebentleri seçmek
 • Korozyon riskinin yüksek olduğu alanlarda kaliteli içeriğe sahip paslanmaz köşebentler almak
 • Sağlamlık konusunda taşınacak yük seviyesine uygun ebatlarda paslanmaz köşebent seçmek
 • Isı ve diğer dış etkenlere göre ortam koşullarına en uygun paslanmaz köşebentleri seçmek

Uzun yıllar boyunca masrafsız bir şekilde kullanım sağlamak ve paslanmaz köşebentlerin sağladığı avantajlardan maksimum verim elde edebilmek için bu koşulların mutlaka göz önünde bulundurulması gerekir. Sağlamlık konusunda taşınacak yüke uygun olmayan paslanmaz köşebentler ne kadar sağlam olsalar dahi kapasitesinin üstünde olan yüklerde deforme olabilir. Bu yüzden sıcak alanlarda kullanılacak malzemelerin de erime katsayılarına bakılması tavsiye edilir.

Paslanmaz Köşebent Özellikleri

Günümüzde pek çok farklı sektörde kendine kullanım imkanı bulabilen paslanmaz köşebent özellikleri oldukça geniş bir perspektiften değerlendirilebilir. Piyasada bulunan paslanmaz köşebentler, eşit kenar ölçüleri ile kullanılır. Bu kenar ölçüleri 20×20’den başlayarak 40×40 ve 250×250’ye kadar talep edilen ebatlara uygun şekilde üretilebilir. Öte yandan yurt dışında da L tipi köşebentleri yaygın bir şekil de kullanılabilir. Bunların ebatları da haliyle farklı olmaktadır. Paslanmaz yapısı ve yüksek korozyon direnci ile tercih edilen köşebentlerinde kalınlıklar genellikle köşe ölçüleri ile doğru orantılı bir şekilde tercih edilir. Türkiye pazarında bu koşullara uygun standartlarda üretilen paslanmaz köşebent kalitesi genellikle 304 veya 316 çelikle imal edildiği için oldukça kullanışlıdır.

Geniş bir kullanım alanına sahip olan paslanmaz köşebentler, genellikle Avrupa kalite standartlarına uygun koşullarda imal edilir. Öte yandan 304 ve 316 kalite seviyesine sahip olmayan paslanmaz köşebentler genellikle sactan imal edildiği için düşük yük ihtiyaçlarında kullanılabilir. Daha kısa kullanım ömrüne sahip olan bu malzemeler, korozyona karşı yüksek dirençli olmadığı için de zaman içinde paslanabilir veya deforme olup kullanım dışı kalabilir. Dolayısıyla tercih edilen işin ve ihtiyaç koşullarına göre en uygun kalitedeki paslanmaz köşebent tercihinde bulunmak oldukça önemlidir.

Paslanmaz Köşebent Fiyatları

Bütçe dostu fiyat seçenekleri ile üretilen paslanmaz köşebentler, kalitesine ve ebatlarına göre farklı fiyatlarda satılabilir. Yüksek ağırlıklar ve korozyon olan ortamda yüksek direnç gerekli olan koşullarda paslanmaz köşebent fiyatlarının yüksek rakamlara çıkması gayet normaldir. Uzun yıllar boyunca masrafsız ve kaliteli bir kullanım avantajı elde edebilmek için en uygun koşullara sahip ürünler satın almaya özen gösterilmesi tavsiye edilir. Profesyonel makineler kullanılarak hurda veya hammaddeden imal edilen paslanmaz köşebent modellerinde kalite standartları oldukça önem arz etmektedir.

 

Formu Doldurun, Sizi Arayalım

deneme bonusu veren siteler 2024